• Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
Time Shows Host Genre
12:00 AM - 3:00 AM 1st & 3rd Sun Burrell's Musical Wrampage  Calvin Burrell Reggae
3:00 AM - 6:00 AM 1st & 3rd Sun Reggae Vibrations Ras David Reggae
12:00 AM - 6:00 AM 4th Sun Reggae Vibrations Ras David Reggae
6:00 AM - 8:00 AM What's In Your Hand Ricky Young Motivational Talk
8:00 AM - 11:00 AM Morning Praise Daulton Anderson Gospel
11:00 AM - 1:00 PM Let your voice be heard Stanley Fritz, Selena Hill & Patricia Valoy Politics/Social
1:00 PM - 3:00 PM The Communicators Leroy Baylor, Cinque Braithwaite & Charlie Wilson Community Affairs - Talk
3:00 PM - 4:30 PM What's Going On Stephanie Stepp Sports - Talk
4:30 PM - 6:30 PM Raices/Roots William Camacaro Latin/Talk
6:30 PM - 8:00 PM Domingo Fantastico William Torres Merengue
8:00 PM - 10:00 PM Lamon's Jazz Break @ 8 Lamon Fenner Jazz
10:00 PM - 1:00 AM Sunday Nite Praise Break  Tina Dixon  Gospel/Talk
TIME SHOW HOST GENRE
1:00 AM - 4:00 AM Late Nite Journey Vince the Prince & Dr. D. Gospel
4:00 AM - 8:00 AM Sweet Spirit of Victory Mary Jefferson & Glossaree Holmes Gospel
8:00 AM - 9:00 AM Street Corner Resources Live Iesha Sekou Community Affairs - Talk
9:00 AM - 10:00 AM Respect for Life Leroy Baylor Mental Health- Talk
10:00 AM - 2:00 PM Variedades Latinas Arismendy Mendy & Martin De La Cruz Latin/ Merengue
2:00 PM - 3:00 PM Student Showcase    
3:00 PM - 5:00 PM 4 the LOVE of House DJ Soul of Aten House
5:00 PM- 6:00 PM Sports at the Half Chi Chi Anunkor Sports - Talk
6:00 PM - 7:00 PM Inside Housing Nellie Bailey Real Estate-Talk
7:00 PM - 8:00 PM Technocolor Martin Johnson & Lena Marvin Technology - Talk
8:00 PM - 10:00 PM SugaTreats DJ Oh So Kool Hip Hop/ Neo Soul 
10:00 PM - 12:00 AM Equalibrium Kwame Vear & Priest Forever Hip Hop
TIME SHOW HOST GENRE
12:00 AM- 3:00 AM Thermal Soundwaves Cee Truth & Kevin Lawrence Hip Hop
3:00 AM - 6:00 AM Impulse Travels Little Tiger World music
6:00 AM - 10:00 AM Legends of Gospel Virginia Cotton Gospel
10:00 AM - 2 PM Tiempo de Dios Alejandro Cruz Latin Inspirational
2:00 PM - 4:00 PM News & Views from Africa Ababacar Thiaw & Mahamadr Bonkoungou African
4:00 PM - 5:00 PM Urbanology: The Art of War Tony Rogers Business - Talk
5:00 PM - 6:00 PM Conscious Vibes Kimberly Not KIM! R&B/House
6:00 PM - 7:00 PM Talk with Audrey Audrey Adams Talk
7:00 PM - 8:00 PM The J Spot J. Lee Art & Entertainment
8:00 PM - 12:00 AM True School - Musical Journey Afrika Bambaata,Yoda, Dr. Shaka Zula Ole' School
TIME SHOW HOST GENRE
12:00 AM - 2:00 AM Rhythm & Soul Marko Nobles R& B
2:00 AM - 5:00 AM Joy in the Morning Rev Phillip Crichlow & Darlene Thomas Gospel
5:00 AM - 8:00 AM The Anointed Mic Check DJ Flame Urban Gospel
8:00 AM - 10:00 AM City Lights Jeanne Parnell R&B/ Talk
10:00 AM - 2:00 PM Variedades Latinas Arismendy Mendy & Martin de la Cruz Latin
2:00 PM - 3:30 PM La Tarde Romantica Martin de la Cruz Latin 
3:30 PM - 4:00 PM Every other Wednesday Watts the Word Gwendolyn Watts Community Affairs- Talk
3:30 PM - 4:00 PM Every other Wednesday Drive Time Live  Lady K Love and Relationships
4:00 PM - 5:00 PM Legal Ease Tony Johnson Esq. Legal Talk Show
5:00 PM - 6:00 PM Student Showcase    
6:00 PM - 8:00 PM (every other week) Jazz of Harlem Tammy Shoji Jazz
6:00 PM - 8:00 PM (every other week) Nutmeg Jazz in the Middle Qadir Jazz
8:00 PM - 12:00 AM Third Dimension at Dusk DS3 & DJ Black Icon 1 Neo Soul
TIME SHOW HOST GENRE
12:00 AM - 3:00 AM Sundae Sermon Radio

Dj Stormin Norman & DJ Stunna

House
3:00 AM - 6:00 AM Mystic Vybes Michael Stukes Deep Funky Soulful music
6:00 AM - 10:00 AM 3G Experience Bro Bill Defossett Gospel
10:00 AM - 2:00 PM Tiempo de Dios Alejandro Cruz Latin Gospel
2:00 PM - 6:00 PM El Rincon Caliente Pedro Liz, Willie Medina Latin 
6:00 PM - 7:00 PM Black Beat NY Flo Wiley Talk
7:00 PM - 8:00 PM Health in Harlem Maurice Shelby & Sean Shivers Health - Talk
8:00 PM -12:00 AM Vinnie B Showcase Vinnie B., Winston Walker & Commoy McDonald Reggae
TIME SHOW HOST GENRE
12:00 AM – 3:00 AM Mix Emotion Dexter Newton & Preko Dan Reggae
3:00 AM – 6:00 AM Universal Love of House Music

Dj Andre Collins

House
6:00 AM – 8:00 AM What's In Your Hand? Ricky Young Talk/Motivation
8:00 AM – 10:00 AM La Alegria Del Bengi Benjamin Ramirez Merengue
10:00 AM – 2:00 PM Variedades Latinas Arismendy Garcia & Martin De La Cruz Merengue
2:00 PM - 3:30 PM Sports Insight Jerry Lewkowitz & Abimael Vega  Sports - Talk
3:30 PM – 5:00 PM Diamond Jim Music Collection  James Alston  R&B
5:00 PM – 6:00 PM Another Perspective Henry Porcher, Joseph Haynes and Reggie Mitchell Community Affairs - Talk
6:00 PM – 8:00 PM Harlem 411 Iibn, Inc.; Community Affairs - Talk 
8:00 PM – 12:00 AM The Love Zone Maurice Watts & Howie D.  R&B
TIME SHOW HOST GENRE
12:00 AM - 6:00 AM
(1st Saturday of month)
Soul Lounge Archie & Co. R&B
12:00 AM - 6:00 AM
(2nd Saturday of month)
Night Train Blues Black Bull  Blues & Comedy
12:00 AM - 6:00 AM
(4th Saturday of month)
House in Harlem DJ Vince the Prince & DJ Stunna House
3:00 AM - 6:00 AM
(1st Saturday of month
Stunna Stereo Show DJ Stunner Gospel
6:00 AM - 8:00 AM  First Light Daaiya Lomax Jazz
8:00 AM - 11:00 AM Gardens Of Tranquility & Contemplation Daaiya Lomax &Masud-Tariq Towe Jazz
11:00 AM - 3:00 PM Essence & Rhythm Nelson Radhames Rodriguez Latin/Afrocuban Jazz
3:00 PM - 4:30 PM Nueva Identidad Luis Manuel Rodriguez Latin
4:30 PM - 6:00 PM Revista Sabatina Ernesto Perez Latin
6:00 PM - 8:00 PM Lesson In Affection Mark Lo Slow Jams
8:00 PM - 12:00 AM The Flavorzone Dj Justice  Oldies R & B
8:00 PM - 12:00 AM (Every other Sat ) R & B Corner/ Salsa Con Sabor Eddie Love R&B/ Salsa